Malaysian Visa Dropbox

Thank you for visiting our website and Selamat Datang. The Consulate General of Malaysia in Karachi was established on 15 April 2004. The first office was temporarily located at Karachi Sheraton Hotel & Towers and moved to present location in Kha-e-Shamsheer on 1 February 2008. At the moment, our consular jurisdiction covers the provinces of Sindh and Balochistan. 


Pakistan was one of the first countries to establish diplomatic ties with Malaysia after its independence in 1957. Both countries enjoy rich and wide-ranging bilateral ties, reflecting the close historical links and importance of our current political and economic relations.


The function of the Consulate General includes but is not limited to establishing contact with the government bodies. We are also keen in thepromotion of bilateral trade, investment, tourism, education and other socio-cultural activities between Malaysia and Pakistan.


For those visiting our office, for visa application process or simply seeking information or advice, you can expect warm and friendly services extended to you at our doorstep. After all, this is what Malaysia is known for – our warm hospitality. 
MISSION STATEMENT
– Promoting bilateral relations including economy, trade and tourism between Malaysia and Pakistan.
– Projecting and promoting Malaysia’s interest.
– Providing consular and immigration services within the areas of coverage i.e. Karachi, Sindh and Balochistan.


HEAD OF MISSION
Mr. Abu Bakar Mamat
(14th July 2011 – to date)
Abu Bakar joined the public service at the age of 26 and started his career with Wisma Putra (Ministry of Foreign Affairs, Malaysia) in October 2000. His first assignment with the Ministry was as the Assistant Secretary at the Protocol Department. In January 2004, he was posted as the Second Secretary at the Malaysian High Commission in Windhoek, Namibia.
In April 2008, he returned to Wisma Putra and briefly held the post of Principal Assistant Secretary of the East Asia Division. Subsequently, he was appointed as the Special Officer to Foreign Minister Dr. Rais Yatim and served the latter until March 2009. Prior to his current posting, he held the post of Deputy Under-Secretary of the OIC and D-8 Division.
Travelling and golfing are two of his greatest passions. He used to play in local amateur football leagues and represented Malaysia at the ASEAN inter-varsity tournament in 1996. He is married to Hidia and they have a daughter, Alia.
PREVIOUS CONSUL GENERALS
Mr. Mohd Khalid Abdul Razak
(3 March 2008 – 27 June 2011)
Mr. Long Rashid
(15 April 2004 – 8 August 2007)

FLY FAST AVIATION SERVICES (PVT) LTD..
Dropbox – Malaysian visa